1. Wykonanie

W kategorii tabletów, podobnie jak w innych segmentach elektroniki konsumenckiej, mamy do czynienia z bardzo dużym zróżnicowaniem pod względem jakości wykonania sprzętu. W niektórych budżetowych konstrukcjach możemy spotkać się z tandetnymi plastikami o słabej jakości. Niekiedy może zawodzić również spasowanie elementów. Jeśli zatem chcielibyśmy uniknąć rozczarowania, wywołanego kiepską obudową warto…oprzeć się pokusie kupna tanich konstrukcji, oferowanych przez mało znanych producentów i zaufać wiodącej marce, która cieszy się renomą, a jej produkty są wykonywane z należytą starannością. 

Tablet to produkt, który w odróżnieniu od umieszczonego zwykle na blacie biurka lub stołu laptopa, będziemy zwykle wykorzystywać, trzymając go w naszych dłoniach (chociaż naturalnie nie zawsze, np. podczas oglądania filmu możemy skorzystać z wygodnych podstawek). Z tego właśnie powodu warto sprawdzić, czy tylna część obudowy posiada gumowaną albo matową powierzchnię, co uniemożliwi przypadkowe wyślizgnięcie się urządzenia z naszych rąk.

2. Zabezpieczenia

Tablety to sprzęty sterowane za pomocą dotykowych ekranów – zatem z natury rzeczy będą na nich powstawać ślady naszych dłoni. Jeśli zależy nam na zminimalizowaniu tego efektu, to z pewnością docenimy modele ze specjalną warstwą oleofobową, zapobiegającą powstawaniu nieestetycznych smug. Wyposażone są w nią wszystkie generacje iPadów. 

O ile, powstałe w trakcie użytkowania tabletu, tłuste ślady są łatwe do usunięcia, o tyle nie można już tego samego powiedzieć o rysach bądź pęknięciach, które w skrajnych sytuacjach mogą pojawić się na tablecie. Z tego właśnie powodu większość producentów zaczęła stosować powłokę Gorilla Glass, zabezpieczającą matrycę przed takimi uszkodzeniami. W najnowszych urządzeniach mobilnych znajdziemy trzecią generację tej powłoki.

3. Ekran

Ekran tabletu to jedna z najważniejszych rzeczy, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru tego urządzenia. Od jego parametrów zależy komfort użytkowania, wygoda obsługi i jakość wyświetlanego obrazu. 

Pierwszym parametrem, o jakim powinniśmy tu wspomnieć, jest przekątna obrazu, warunkująca wielkość urządzenia. Na polskim rynku mamy w tym względzie naprawdę szeroki wybór, od 5-calowych minitabletów, aż do ponad 13-calowych „gigantów”. Niemniej jednak najliczniej reprezentowane są cztery segmenty: 7-, 8-, 9,7 i 10,1-calowe urządzenia. Modele 7 i 8-calowe zostaną docenione przez użytkowników, którzy stawiają na poręczne gabaryty, jakie sprawią, że w trakcie transportu tablet nie zajmie nam dużo miejsca. Z drugiej strony warianty 9,7 i 10,1-calowe zaoferują swoim nabywcom większą przestrzeń roboczą i lepiej sprawdzą się w trakcie oglądania filmów albo zdjęć oraz surfowania po sieci niż ich „młodsi bracia”. 

Warto odnotować, że większość dostępnych na rynku tabletów to konstrukcje, których proporcja boków wyświetlacza wynosi 16:9. Dużo mniej jest modeli, utrzymanych w standardzie 4:3 (taki format oferują wszystkie generacje iPadów). Te pierwsze lepiej sprawdzą się w trakcie oglądania filmów, a drugie podczas czytania cyfrowych treści. 

Nie mniej istotna niż wielkość matrycy, jest oferowana rozdzielczość ekranu. To parametr określający liczbę wyświetlanych pikseli w pionie i poziomie. Im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejszy i bardziej wyraźny będzie prezentowany na ekranie obraz. Poniższe zestawienie ułatwi wam ocenę tego, jak wybrany przez was model prezentuje się na tle konkurencji: 

Istotną kwestią jest ponadto wybór typu matrycy. Najczęściej spotykanym modelem w konstrukcjach budżetowych jest TFT. Jeśli zależy nam na bardzo dobrych kątach widzenia, wysokim kontraście i bardzo dobrym odwzorowaniu kolorów, to rozejrzyjcie się za tabletami z matrycami IPS lub IPS2. Swoje autorskie technologie w tym zakresie opracowali wiodący producenci: Polaroid TrekStor

4. Pamięć wewnętrzna

Im więcej pamięci wewnętrznej oferują tablety, tym większą ilość danych zmieścimy w ich wnętrzu. Obecnie na rynku trudno jest spotkać tego typu urządzenia, które oferują zaledwie 1 lub 2 GB przestrzeni na pliki. Istnieją za to modele z 4 oraz 8 GB pamięci. Nie brakuje również tabletów z 16, 32 lub nawet 64 GB. Jaką wersję wybrać? Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb i wariantów użytkowania tabletu. 

Jeżeli zakupiony sprzęt będzie nam służył jedynie do przeglądania poczty e-mail, surfowania po sieci i zainstalujemy jedynie kilka niewielkich aplikacji, to wystarczającą przestrzenią mogą okazać się nawet 4 GB. 

Jeśli zamierzacie na tablecie zainstalować mnóstwo gier i przenieść tam cześć swojej kolekcji mp3, to rozsądniejszym wyborem będzie model o pojemności 8 lub 16 GB. 

Ci, którzy nie lubią się ograniczać i na tablecie, oprócz muzyki, chcieliby mieć dostęp do swojej filmoteki, powinni sięgnąć po modele z 32 lub 64 GB pamięci.